What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych

What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych
Typ:
Książka
Dostępność:
Produkt dostępny
Autor/Autorzy:
Przekład:
Lamża Zuzanna
Tytuł oryginalny:
What the F. What Swearing Reveals About Our Language, Our Brains, and Ourselves
Rok:
2019
ISBN:
978-83-7886-450-9
Format:
14.0x21.5cm
Oprawa:
Miękka
Liczba stron:
416
49.90zł

Jak to możliwe, że pacjenci po zawale, utraciwszy zdolność mówienia, wciąż krzyczą Szlag!, gdy są zdenerwowani? Jak to się stało, że Wacek przestał być tylko jednym z wielu imion? Dlaczego gówno jest wulgarne, a kupka tylko dziecinna? I dlaczego, chcąc kogoś obrazić, prostujemy środkowy palec?
Niemal wszyscy przeklinamy – po zbyt wielu drinkach, kopnięciu się w palec albo przyłapani na gorącym uczynku. Przekleństwa można „wypikać”, zastąpić gwiazdką, ocenzurować – lecz są tak pociągające, że nie potrafimy przestać ich używać.
Benjamin Bergen, językoznawca i kognitywista, tłumaczy co przeklinanie mówi nam o naszym języku i umyśle. Przekonuje, że „brzydkie” słowa są pożyteczne. Mogą śmieszyć, wyzwalać albo pobudzać emocjonalnie. Dowodzi, że oferują nam możliwość spojrzenia z nowej perspektywy na to jak mózg przetwarza język i dlaczego języki świata tak różnią się od siebie.
Błyskotliwe jak diabli i zajebiście śmieszne, What the F jest obowiązkową lekturą dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć jak i dlaczego przeklinamy.


Fascynująca podróż na styku etymologii, neuronauk i kultury
– „Discover”


Bergenowi udaje się nas przekonać, że warto docenić społeczną rolę „brzydkich” słów
- „Science”

Klienci kupujący ten produkt, kupowali także:

Secondary menu

płatności obsługuje payu