Ecce homo

Jak się stajemy tym, czym jesteśmy

Ecce homo
Typ:
Książka
Dostępność:
Produkt dostępny
Autor/Autorzy:
Rok:
2016
ISBN:
978-83-7998-090-1
Format:
12.5x19.5cm
Oprawa:
Miękka
Liczba stron:
136
12.00zł

Fryderyk Nietzsche (1844-1900) jeden z najważniejszych filozofów niemieckich, także filolog, poeta. Człowiek, którego poglądy znacząco wpłynęły na całą późniejszą filozofię, myślenie o kulturze, człowieku, religii. Głosił upadek cywilizacji zachodniej, opartej na myśli greckiej, sokratejskiej i etyce chrzrścijańskiej. Tej apollińskiej postawie przeciwstawiał dionizyjską, witalną (połączoną z ideą woli mocy i pojęciem nadczłowieka). Krytykował chrześcijaństwo, ale jednocześnie podziwiał Chrystusa. Jego myśl doczekała się setek interpretacji i omówień. Wzbudzała sprzeciw i inspirowała. Podstawowym przekonaniem Nietzschego było, że życie cielesne, fakt biologiczny jest osnową ludzkiej egzystencji, a życie duchowe tylko jego odroślą. Z przekonania tego wypłynął jego naturalizm i relatywizm episemologiczny pisał Władysław Tatrkiewicz.


W Ecce Homo, swego rodzaju intelektualnej autobiografii przedstawia Nietzsche siebie, swą wielkość, swą charyzmę. To nie jest lektura dla ludzi skromnych. Nietzsche nigdy skromny nie był, i miał swej wielkości świadomość.


"Nigdy nie rozmyślałem nad problemami, które nie są żadnymi problemami - nie trwoniłem siebie. Na przykład trudności religijnych nie znam z doświadczenia. Zupełnie uszło mojej uwagi, z jakiegoż to względu miałbym być "grzeszny"."
Nietzsche.

Klienci kupujący ten produkt, kupowali także:

Secondary menu

płatności obsługuje payu