Strona internetowa practest.com.pl wykorzystuje pliki cookie, które mogą być wykorzystywane przez firmy badawcze i reklamowe w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z serwisu.
Kierownik Działu Merytorycznego, prof. ucz dr hab. Jan Cieciuch, wygłosił wykład zatytułowany Narzędzia myślenia i narzędzia mierzenia we współczesnej diagnozie osobowości. Zaprezentował w nim przegląd aktualnych modeli teoretycznych oraz ich operacjonalizacji w obszarze diagnozy zaburzeń osobowości wg DSM-5 oraz ICD-11. Zachodzące na tym polu zmiany polegają na wzrastającej roli integracyjnych modeli teoretycznych, które są podstawą tworzonych narzędzi. Pracownia Testów Psychologicznych zamierza aktywnie w tym uczestniczyć i proponować polskim diagnostom takie narzędzia.
W sympozjum zorganizowanym przez prof. ucz dr hab. Jana Cieciucha pt. Nowe narzędzia i procedury w diagnozie dzieci i młodzieży pokazaliśmy, w jaki sposób nowe narzędzia pomagają rozwiązać różnego rodzaju problemy, z jakimi borykają się diagności. Iwona Bac zaprezentowała możliwości MMPI-A-RF w zakresie zaburzeń psychicznych młodzieży. Joanna Stańczak omówiła rolę skal kontrolnych MMPI-A-RF dla właściwej interpretacji wyników oraz problemy związane z ich adaptacją kulturową. Joanna Niedziela i Emilia Wrocławska-Warchala ukazały różnice w konceptualizacji problemów internalizacyjnych i eksternalizacjach w BYI-2 oraz SENA. Radosław Wujcik poddał analizie diagnozę deficytów uwagi oraz impulsywność u dzieci i młodzieży z różnego rodzaju zaburzeniami za pomocą testu EXAT, a Diana Fecenec zaproponowała nowy sposób diagnozy dysleksji za pomocą IDS-2.
Więcej o konferencji Kliniczne Aspekty Diagnozy Psychologicznej