Autonarracje. Tworzenie znaczeń w psychoterapii
Autonarracje. Tworzenie zdarzeń w psychoterapii.
Książka – jak piszą autorzy we Wstępie – nawiązuje do trzech poziomów wiedzy: teorii, metody i praktyki. Teoretyczną podstawę pracy stanowi teoria wartościowania, „która zakorzeniona jest w metaforze osoby umotywowanej do opowiedzenia historii o swoim życiu”. Osoba opowiadająca swoją historię nadaje znaczenie określonym wydarzeniom lub serii wydarzeń, wartościuje owe wydarzenia: przypisuje im wartość pozytywną, negatywną lub ambiwalentną.
Autorzy zakładają, że na organizację i reorganizację systemu wartościowań wpływają motywy podstawowe, a zwłaszcza dwa z nich: dążenie do umacniania siebie (samoobrony, samowystarczalności, ekspansji) oraz pragnienie kontaktu i jedności z czymś lub kimś drugim.
Praca Hermansów jest przykładem podejścia integracyjnego; łączy bowiem teoretyczną koncepcję wartościowania ze specyficzną metodą „konfrontacji z sobą” - stanowiącą formę usystematyzowanego samopoznania przeprowadzanego we współpracy z psychologiem. Kolejnym elementem zaprezentowanym w pracy jest zbiór praktycznych pomysłów i technik badania systemu wartościowania oraz analiza skuteczności różnych sposobów wprowadzania zmian.
Książka jest adresowana do terapeutów i doradców, psychologów zatrudnionych w poradniach dla młodzieży, prowadzących poradnictwo zawodowe i doradztwo personalne, a także do badaczy prowadzących analizę procesów dotyczących powstawania i przemian w indywidualnych systemach znaczeń.
Uwaga! Szczególnie polecamy użytkownikom Metody Konfrontacji z Sobą Huberta J. M. Hermansa.